Im więcej przejedziemy kilometrów, tym opony w naszym samochodzie będą się coraz bardziej zużywać. Nie ulega zatem żadnej wątpliwości, należy je co jakiś czas wymieniać. Kiedy powinniśmy podjąć decyzję o wymianie opon na nowe? Co wpływa na żywotność opon samochodowych? Odpowiedzi na te i inne pytania zawarliśmy w poniższym artykule.
Żywotność opon – co to właściwie znaczy?
Najprościej rzecz ujmując, żywotność opon oznacza czas, w którym opona utrzymuje optymalne dla niej właściwości. Wbrew pozorom, na żywotność ogumienia wpływa nie tylko zużycie bieżnika. To, jak długo opona będzie nadawała się do eksploatacji, jest związane także z ilością przejechanych przez nas kilometrów.
Jeżeli musisz wymienić opony na nowe, sprawdź ofertę Oponyprofi.
Czy można mieć jakiś wpływ na zwiększenie żywotności opon?
Tak. Czas przydatności opon do użytku zwiększymy przede wszystkim dzięki ich odpowiedniej konserwacji. Należy zwrócić szczególną uwagę na takie kwestie, jak prawidłowe ciśnienie w oponach, właściwa zbieżność kół oraz odpowiedni sposób przechowywania opon.
Dlaczego opona się starzeje?
Na starzenie się opon ma wpływ wiele czynników – zarówno fizycznych, jak i chemicznych. Opona zmienia swoje właściwości przede wszystkim pod względem temperatury, promieniowania UV oraz wilgotności powietrza.
Kiedy trzeba wymienić opony na nowe?
W związku z tym, że każdy komplet opon jest eksploatowany inaczej, określenie jednego uniwersalnego terminu ich żywotności jest niemożliwe. Generalnie przyjmuje się, że jeśli opony są używane dłużej niż przez pięć lat, należy bezwzględnie udać się na ich przegląd u specjalisty. Jak wspomniano, żywotność opony zmniejsza się na skutek zużywania bieżnika oraz przebiegu samochodu. Po przejechaniu jakiej ilości kilometrów trzeba więc wymienić opony? Ta wartość jest różna w zależności od tego, czy mówimy o oponach letnich, czy zimowych. Dla opon letnich, na których w ciągu roku przejedziemy średnio 44 000 kilometrów, czas ich żywotności wyniesie około 3,5 roku. Natomiast w przypadku opon zimowych mających podobny przebieg zaleca się ich wymianę po maksymalnie 7 latach użytkowania. A co ze zużyciem bieżnika? Według obowiązującego w Polsce prawa drogowego minimalna głębokość bieżnika wynosi 1,6 mm. Naturalnym jest, że bieżnik poszczególnych opon zużywa się nierównomiernie. Rozbieżności pojawiają się zwłaszcza między przednią a tylną osią. Aby móc dłużej użytkować jeden komplet opon można co jakiś czas zamieniać je miejscami. Nierównomierne ścieranie się bieżnika może mieć związek także z nieprawidłową geometrią kół. Dlatego warto regularnie kontrolować zbieżność kół u wulkanizatora.
Kiedy wymieniać koło zapasowe?
Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że oprócz wymiany opon użytkowanych na co dzień należy wymieniać także oponę zapasową. Maksymalny czas żywotności opon wynosi 10 lat. Dotyczy to wszystkich opon, bez względu na stopień zużycia bieżnika. Dlatego nawet jeżeli nigdy nie mieliśmy okazji korzystać z koła zapasowego, należy je wymienić po upływie 10 lat od daty produkcji. Skąd mamy wiedzieć, kiedy została wyprodukowana opona? Taką informację umieszcza się bezpośrednio na oponie. Poszukajmy na bocznej ściance opony wartości DOT – oznacza to właśnie datę jej produkcji.