W polskim prawie nie istnieje obowiązek sezonowej wymiany opon. Ustawodawca wymaga od kierowcy wymiany ogumienia jedynie, gdy głębokość bieżnika jest mniejsza niż 1,6 mm. Mimo to, ze względów bezpieczeństwa, większość kierowców decyduje się na jesienno-zimową wymianę opon, gdyż letnie ogumienie nie najlepiej radzi sobie na oszronionych drogach. Nietrudno wówczas o wypadek, który może zagrażać naszemu życiu lub zdrowiu. Niestety zdecydowanie trudniej jest namówić kierowców na ponowną wymianę ogumienia wiosną. Dlaczego warto to robić?
 

Czym się różnią opony letnie od zimowych?

Opony letnie i zimowe różnią się od siebie wzorem bieżnika, mieszanką kauczukową i strukturą. Opony dobrze radzące sobie w niskich temperaturach charakteryzują się głębszym bieżnikiem. Jego rzeźba bogata jest w liczne rowki i lamele gwarantujące prawidłowe odprowadzanie wody. Poza tym, dzięki wspomnianym rowkom opona ta lepiej wgryza się w śnieg i błoto pośniegowe, zapewniając lepszą przyczepność podczas jazdy. W letnich oponach rzeźba bieżnika jest prostsza, a mieszanka kauczukowa jest twardsza, dzięki czemu dobrze radzi sobie ona w wysokich temperaturach. Opony całoroczne zwane także wielosezonowymi stanowią kompromis między oponami letnimi i zimowymi. Kierowcy, których pojazdy wyposażone są w tego typu ogumienie nie muszą się martwić częstą wymianą opon. Warto jednak pamiętać, że tego typu ogumienie nie daje także maksymalnych osiągów.
 

Kiedy powinno się wymienić opony na letnie?

Zwyczajowo przyjmuje się, że warto zdecydować się na wymianę opon na letnie, gdy średnia tygodniowa temperatura powietrza przekracza 7 stopni Celsjusza. Pogoda w Polsce bywa jednak kapryśna i czasem po ciepłej końcówce marca przychodzi mroźny kwiecień. Z wymianą ogumienia na letnie warto zatem poczekać trochę dłużej. Opony zimowe całkiem dobrze radzą sobie w temperaturze 15-18 stopni Celsjusza, z kolei letnie, będą niemal bezużyteczne w przypadku przymrozków. 
 
Warto pamiętać o regularnej wymianie opon nie tylko ze względu na nasze bezpieczeństwo, ale także w związku z ekonomicznym aspektem tego przedsięwzięcia. Zdarzają się kierowcy, którzy cały rok jeżdżą na zimowych oponach. Takie ogumienie w wysokich temperaturach znacznie szybciej się zużywa, niż ma to miejsce w przypadku opon letnich. W rezultacie jesteśmy zmuszeni do częstszej wymiany opon. 
 
Sezonowa wymiana ogumienia bez zakupu opon to koszt zaledwie 70-120 zł. W przypadku zakupu nowych opon musimy liczyć się z wydatkiem rzędu 600-1200 zł. Doskonale sprawdza się tutaj zatem popularna zasada, że chytry traci dwa razy. Regularnie wymieniane opony mogą służyć nam nawet kilka sezonów, zwłaszcza jeśli z samochodu korzystamy na krótkich trasach. W przypadku zagranicznych wyjazdów warto zorientować się jak lokalne prawo traktuje kwestie sezonowej wymiany opon. Warto także pamiętać, że wybór  dobrze dopasowanych opon wpływa na komfort jazdy - o każdej porze roku.