Na wysokość spalania paliwa w samochodzie osobowym wpływa wiele czynników. Należą do nich między innymi: pojemność i moc silnika, dynamika i styl jazdy, ciężar pojazdu, sposób hamowania, technika zmiany biegów oraz warunki drogowe. Nie każdy kierowca zdaje sobie sprawę z tego, że na zużycie paliwa ma wpływ także używane ogumienie. Jaki jest związek między wysokością spalania a oponami? Co oznaczają takie terminy jak opór toczenia czy efektywność paliwowa opony?

Co to jest opór toczenia?
Zacznijmy od tego, że na ilość zużytego podczas jazdy paliwa ma wpływ ciśnienie w oponach. Gdy ciśnienie jest zbyt niskie, zwiększa się opór toczenia, czyli tarcie występujące na styku bieżnika z nawierzchnią. Większy opór toczenia powoduje konieczność zużywania większej ilości energii (paliwa) by pojazd mógł poruszać się płynnie. Zbyt niskie ciśnienie w oponach może powodować zużycie paliwa większe nawet o 20%. Wybierając opony warto zdecydować się na modele o najniższym oporze toczenia.

Co to jest efektywność paliwowa opony?
Jednym z oznaczeń, które można znaleźć na oponach, jest klasa ich efektywności paliwowej. Do oznaczenia klasy używa się dużych liter od A do G oraz kolorów. Najlepszą efektywność paliwową uzyskamy zakładając do naszego samochodu opony oznaczone literą A i kolorem zielonym. Efektywność paliwowa opon posiadających czerwoną klasę G może być niższa nawet o 7,5%. Oprócz oznaczenia klasy, na oponach znajdziemy także informację o skuteczności hamowania, przyczepności i poziomie hałasu.

Opony a spalanie
Jak wspomnieliśmy, zbyt niskie ciśnienie w oponach powoduje konieczność zużycia większej ilości paliwa. Warto na bieżąco kontrolować ciśnienie w oponach, ponieważ spalanie może wzrosnąć już przy zmniejszeniu ciśnienia o 0,5 bara. Za małe ciśnienie w oponach może nie tylko wpłynąć na większe zużycie paliwa, lecz także doprowadzić do szybszego zużywania się bieżnika. Niedopompowana opona może zużywać się szybciej nawet o 45%.

Co jeszcze może mieć wpływ na zużycie paliwa związane z oponami?
Ciśnienie i klasa efektywności paliwowej to nie jedyne czynniki związane z oponami, które mogą mieć wpływ na wysokość spalania. Równie istotne są także takie parametry jak szerokość opony oraz ich średnica. Największy opór toczenia mają duże, szerokie opony. Dlatego jeśli chcemy, by nasze auto paliło jak najmniej, powinniśmy zrezygnować z większych rozmiarów ogumienia niż te zalecane przez producenta. Wysokość spalania związana jest także ze stopniem zużycia opony. Im głębsze nacięcia bieżnika, tym wyższe koszty spalania. W związku z tym największe zużycie paliwa mamy zazwyczaj w zimie, kiedy stosujemy ogumienie zimowe. Jednak pamiętajmy, że nieco wyższe koszty paliwa są niczym w porównaniu z naszym bezpieczeństwem podczas jazdy.

Czy istnieją opony ekologiczne?
Kierowcy, którym zależy na jak najniższych kosztach zużycia paliwa, mogą zdecydować się na specjalny rodzaj ogumienia nazywany oponami ekologicznymi. Do produkcji takich opon wykorzystuje się lżejsze materiały, dzięki czemu ważą mniej niż standardowe modele. Mieszanka gumowa używana do produkcji opon ekologicznych zawiera wysoki procent syntetycznego kauczuku, co sprawia, że takie opony mają bardzo niski opór toczenia.