Polskie warunki klimatyczne coraz bardziej się zmieniają. Specjaliści przewidują, że w najbliższych latach następować będzie jeszcze większe ocieplenie klimatu. Być może kiedyś będzie tak, że długie i mroźne zimy w ogóle odejdą w zapomnienie, a temperatury w lecie staną się jeszcze wyższe. I choć taki scenariusz wydaje się całkiem prawdopodobny, tak diametralne zmiany to raczej kwestia bardziej odległej przyszłości. Co to ma wspólnego z motoryzacją? Wbrew pozorom – bardzo dużo. Z racji tego, że warunki na drogach w lecie wciąż diametralnie różnią się od tych panujących w zimie, konieczne jest korzystanie w ciągu roku z dwóch rodzajów ogumienia. Jakie są różnice między oponami letnimi i zimowymi? Kiedy należy je zmieniać?
Opony letnie a zimowe – najważniejsze różnice
Na temat pełnej charakterystyki opon letnich i zimowych można by napisać niejeden osobny artykuł. W tym miejscu skupimy się jedynie na najistotniejszych różnicach. Jedną z najbardziej podstawowych różnic jest rodzaj bieżnika. Bieżnik opony zimowej jest głębszy i posiada większą ilość nacięć i rowków. Taka budowa bieżnika sprawia, że opony zimowe lepiej radzą sobie w warunkach jazdy po mokrej i zaśnieżonej nawierzchni. Z kolei opony letnie mogą zachować lepszą przyczepność dzięki płytszemu bieżnikowi i mniejszej ilości rowków – powierzchnia styku opony z suchym podłożem jest wtedy największa. Różnica pomiędzy oponami letnimi i zimowymi leży także w rodzaju gumy, z której są wytwarzane. Do produkcji opon letnich stosuje się mieszankę kauczuku i sadzy – takie połączenie sprawia, że opona ma odpowiednią twardość i świetnie radzi sobie podczas jazdy przy wysokiej temperaturze. Jednak gdy temperatura spada poniżej 7 stopni, opona letnia staje się coraz bardziej twarda, co z kolei negatywnie wpływa na jej przyczepność. Z takich warunkach doskonale sprawdzą się opony zimowe, które są znacznie elastyczniejsze dzięki dodaniu do mieszanki dużych ilości krzemionki. Niskie temperatury nie powodują twardnienia opony, w związku z czym auto doskonale trzyma się drogi.
Kiedy należy zmieniać opony?
Opony wymieniamy dwa razy do roku: na wiosnę i jesienią. Przyjmuje się, że na zimowe ogumienie należy przejść wtedy, kiedy temperatury powietrza spadną w ciągu dnia do 7 stopni Celsjusza. Przez długi czas kierowcy byli przyzwyczajeni do tego, by wymieniać opony pod koniec października, a jeszcze przed uroczystością Wszystkich Świętych. Jednak w związku z tym, że listopad w ostatnich latach staje się coraz cieplejszy, wiele osób decyduje się na późniejszą wymianę opon. W tym miejscu warto podkreślić, że w żadnym wypadku nie należy zwlekać z wymianą opon do nadejścia pierwszych mrozów. Przymrozki często atakują nagle, w związku z czym lepiej wymienić opony nieco wcześniej. A co z oponami letnimi? Najlepszym czasem na wymianę opon jest kwiecień. To czas, gdy temperatury znów sięgają 7 stopni Celsjusza. Jednak zamiast umawiać się na wymianę opon już w pierwszych cieplejszych dniach, warto się jeszcze trochę wstrzymać. Pamiętajmy, że temperatura na wiosnę ma tendencję do nagłych wahań. Po kilku cieplejszych i słonecznych dniach może znów pojawić się śnieg i mróz. Dlatego lepiej odczekać dwa, trzy tygodnie i upewnić się, że ostatnie ochłodzenie mamy już za sobą.
października 29