W Polsce mamy zarejestrowane ponad 800 tysięcy motocykli. Choć wielu motocyklistów decyduje się ukryć swoje jednoślady w garażach na okres zimowy, istnieje grupa pasjonatów, która chętnie korzysta z motocyklowego szaleństwa przez cały rok. Dzieje się tak zwłaszcza w ostatnich latach, gdy zima w Polsce jest znacznie łagodniejsza, a opady śniegu nie są tak obfite. Co warto wiedzieć o oponach zimowych dla motocykli?
 

Rodzaje opon motocyklowych na śnieg

Nie istnieje umowna data określająca koniec sezonu motocyklowego - każdy z kierowców ustala ją sobie według indywidualnych odczuć, gdyż trzeba przyznać, że jazda zimą nie należy do tak przyjemnych, jak ta letnia. Zwyczajowo przyjmuje się, że sezon zimowy zaczyna się, gdy temperatura na zewnątrz za dnia spada poniżej 7 stopni Celsjusza. Wówczas także powinniśmy zmienić opony na zimowe, jeśli nadal chcemy korzystać bezpiecznie z naszych jednośladów. Jeśli chcemy zimą cieszyć się z jazdy jednośladem na specjalnie do tego przystosowanym torze, może pozwolić sobie na opony z kolcami, lub te typu „wet” lub „rain”. 
 
Opony fabrycznie kolcowane nie należą do najtańszych - za komplet dobrych opon możemy zapłacić nawet ponad 2 000 złotych. Nie są także powszechnie dostępne - większość osób, która decyduje się na takie rozwiązanie, zamawia je poprzez aukcje internetowe lub decyduje się na zakup w zagranicznych sklepach. Nieco łatwiej jest z dostępnością opon typu „wet” lub „rain”. Charakteryzują się one miękką mieszanką gumową oraz bogatą rzeźbą bieżnika gwarantującą skuteczne odprowadzenie śniegu i błota pośniegowego. Niestety mimo świetnych osiągów, ze względu na swoją konstrukcję opony te nie mogą być stosowane na drogach publicznych - podobnie jak opony kolcowane. 
 

Jakie opony motocyklowe na śnieg wybrać?

Jeśli szukamy wysokiej klasy ogumienia zimowego dla naszego motocykla, doskonałym wyborem będzie m.in. Michelin City Grip Winter. Michelin to największy w Europie i jeden z największych na świecie producentów opon. Ponad 130 lat doświadczeń sprawia, że opony tego producenta od lat doskonale przechodzą wszelkie testy bezpieczeństwa. Model ten charakteryzuje się stosunkowo wysokim indeksem prędkości, jednak warto zimą zachować szczególną ostrożność na drogach, gdyż w związku z warunkami atmosferycznymi są zwykle śliskie, zaśnieżone lub oblodzone. Nawet najlepsza opona nie daje nam pełnego poczucia bezpieczeństwa, dlatego warto zachować na drodze zdrowy rozsądek - zarówno w warunkach miejskich, jak i na torze wyścigowym. Jeśli szukamy ogumienia nieco bardziej przystępnego cenowo, warto rozważyć opony marki Heidenau, m.in. model Heidenau K41 M+S, który dobrze sprawdza się w miejskich warunkach, choć charakteryzuje się nieco mniejszym indeksem prędkości niż wyżej wspomniany Michelin. Producent ten specjalizuje się w produkcji wysokiej klasy ogumienia dla motocykli i skuterów  już od 75 lat. Z opon Heidenau korzystają z nich motocykliści w ponad 45 krajach na całym świecie. 
 

Na jak długo starczają opony motocyklowe?

Podobnie jak w przypadku innego ogumienia, także w przypadku zimowych opon motocyklowych, powinniśmy je wymieniać w zależności od poziomu wskaźnika zużycia bieżnika lub gdy zauważy jakiekolwiek niepokojące zmiany na oponie. Jeśli z motocykla korzystamy zimą okazyjnie i nasze opony są w dobrym stanie przez wiele lat, przyjmuje się, że opony powinniśmy wymieniać dla bezpieczeństwa co najmniej raz na 10 lat.