Nie jest tajemnicą fakt, że opony to jeden z najważniejszych elementów naszego pojazdu. Jakby nie było - jest to przecież jedyna jego część, która ma bezpośredni kontakt z podłożem. Ogumienie ma wpływ nie tylko na nasz komfort i bezpieczeństwo jazdy, ale także na drogę hamowania czy ogólnie rozumianą jakość prowadzenia. Na rynku mamy dostępne opony symetryczne, asymetryczne oraz kierunkowe. Skupmy się jednak na tych pierwszych, gdyż są to modele o najstarszym typie bieżnika. Co warto o nich wiedzieć?
 
Jak sama nazwa wskazuje, ogumienie symetryczne posiada bieżnik, którego obie strony są identyczne. W związku z tym ogumienie to nie posiada określonego kierunku toczenia, jak również mogą być montowane po obu stronach pojazdu. To z kolei się przekłada na fakt, że montaż opon symetrycznych jest niezwykle prosty. Nie musimy się martwić, że założymy opony symetryczne na złej osi. 
 

Największe zalety opon symetrycznych

Poza stosunkowo prostym montażem, na wyróżnienie zasługuje jeszcze jednak fakt. Choć są one mało zaawansowane technologicznie, to charakteryzują się one dobry stosunkiem jakości do ceny. Tego typu modele spotykane są przede wszystkim w małych, miejskich samochodach osobowych, które na co dzień poruszają się po niezbyt wymagających trasach. Ponadto opony symetryczne odznaczają się niskimi oporami toczenia, co z kolei wpływa nie tylko na poprawę komfortu jazdy poprzez zmniejszenie hałasu, ale również na ogólne zużycie paliwa. W ostatnich latach producenci motoryzacyjnych odchodzą jednak od fabrycznego wykorzystania tego typu ogumienie i coraz większą popularnością cieszą się bardziej zaawansowane technologicznie opony asymetryczne i kierunkowe. 
 

Opony symetryczne - oznaczenie

Ze względu na uniwersalny charakter opon symetrycznych, nie posiadają one szczególnego oznaczenia - w przeciwieństwie do innych typów ogumienia. Producent nie musi informować nas, po której stronie musimy założyć oponę, ani jaki jest ich kierunek jazdy. Opony symetryczne poznamy po prostym, nieskomplikowanym bieżniku, który jest jednakowo po obu stronach egzemplarza. Opony symetryczne przy stosunkowo niskiej cenie gwarantują cichą jazdę i niskie spalanie paliwa. Ponadto są one długowieczne i łatwe w montażu, jednak nie gwarantują one takiego poczucia bezpieczeństwa w trudnych warunkach pogodowych. Jeśli poszukujemy ekonomicznego ogumienia do naszego samochodu, którym na co dzień poruszamy się do pracy czy na zakup - wybór ten może okazać się jednak naprawdę korzystny. 
 
Nim podejmiemy decyzje o zakupie danego typu ogumienia, powinniśmy zastanowić się nad tym, w jaki sposób zamierzamy wykorzystywać pojazd oraz jaki jest nasz styl jazdy. Z zupełnie innych opon skorzystają posiadacze dużych SUVów czy właściciele samochodów sportowych, a z innych osoby posiadające kilkunastoletnie, małe auto miejskie. Wybór odpowiedniego ogumienia ma ogromne znaczenie dla naszego bezpieczeństwa i komfortu jazdy. Niezależnie od tego, na jaki typ ogumienia się zdecydujemy, pamiętajmy, aby wybierać modele od renomowanych producenta. Zakup wysokiej klasy opon to najlepsza polisa ubezpieczeniowa, w jaką możemy zainwestować.