Wymiana ogumienia to czynność, z którą prędzej czy później przyjdzie zmierzyć się każdemu kierowcy. Nie chodzi tutaj o sezonową zmianę opon na modele letnie czy zimowe, ale o kupno nowego kompletu, gdy wysłużone ogumieniu nie będzie spełniało już swoich funkcji podczas jazdy. Kiedy powinniśmy zdecydować się na wymianę opon?
 
Przyjmuje się, że na zakup nowego kompletu opon powinniśmy zdecydować się niezwłocznie, gdy dostrzeżemy jeden z trzech popularnych objawów. Najbardziej oczywistym jest oczywiście fizyczne uszkodzenie opony - pęknięcia, deformacje czy wybrzuszenia - wszystkie te objawy wskazują, że czym prędzej powinniśmy udać się do warsztatu wulkanizacyjnego. Pozostałe dwa objawy są mniej zauważalne, jednak nie wolno ich lekceważyć. Chodzi o wytarcie bieżnika oraz parcenie opon. 
 

Zużywanie się opon - kiedy to widać?

Zdaniem ekspertów opony samochodowe (letnie, zimowe i wielosezonowe) należy wymieniać nie rzadziej niż raz na 10 lat. Po tym okresie gumowa mieszanka, z której jest wykonane ogumienie, naturalnie się starzeje, przez co opona traci swoje specjalne właściwości. W kwestiach bezpieczeństwa nie warto ryzykować, dlatego większość mechaników radzi, aby nie czekać na wymianę opon aż dekady. Optymalny czas żywotności opon to 5-7 lat. 
 
Ważne jest także zużycie bieżnika. Zgodnie z polskimi przepisami do ruchu mogą być dopuszczone opony, które posiadają bieżnik o głębokości co najmniej 1,6 mm. Jeśli zależy nam na komforcie i bezpieczeństwie jazdy, nie powinniśmy jednak czekać aż tak długo. W społeczności kierowców przyjmuje się, że na wymianę opon zimowych powinniśmy się zdecydować, gdy głębokość bieżnika jest mniejsza niż 4 mm, a w przypadku ogumienia letniego 3 mm. Ogumienie zimowe mierzy się na co dzień z trudniejszymi warunkami drogowymi, dlatego też wymaga lepszej jakości bieżnika. 
 
Na zużycie bieżnika powinny zwrócić uwagę w szczególności osoby, które podróżują na ogumieniu całorocznym. W związku z tym, że nie muszą one sezonowo wymieniać opon - często zapominają o tym, że ogumienie się po prostu zużywa. Opony całoroczne świetnie sprawdzają się podczas miejskiej jazdy, jednak pamiętajmy, że ich wykorzystanie wiąże się z pewnymi kompromisami. Ogumienie tego typu musi być w naprawdę dobrej kondycji, aby spełniało swoją funkcję.
 

Nierównomierne zużywanie się opon

Wielu kierowców zastanawia się, od czego zależy szybsze zużywanie się opon kół przednich? Ma to związek z faktem, że współcześnie większość samochodów osobowych posiada napęd na przednie koła. W związku z tym ogumienie znajdujące się na przedniej osi pojazdu szybciej się niszczy na skutek przyspieszania, hamowania oraz skręcania. 
 
Kontrolując stan ogumienia, warto szczegółowo zbadać bieżnik i strukturę każdego z kół. Na zużycie opon wpływa nie tylko to, po jakiej nawierzchni jeździmy na co dzień, ale także to, czy zachowujemy prawidłowe ciśnienie w oponach. Warto regularnie kontrolować, czy z naszym ogumieniem jest wszystko w porządku, gdyż może to ma to bardzo duży wpływ na komfort jazdy - zwłaszcza w trudnych warunkach pogodowych.