Samochody ciężarowe przystosowane są do przewożenia najróżniejszych ładunków. Ich waga nierzadko dochodzi do kilku ton, z związku z czym opony muszą radzić sobie z ogromnymi obciążeniami. Kluczowe znaczenie ma zatem wybór ogumienia, które będzie w stanie sprostać tak wymagającemu zadaniu. Jak wybrać opony do samochodu ciężarowego?

Opony ciężarowe: czym kierować się przy wyborze?
Wybierając opony do ciężarówki powinniśmy wziąć pod uwagę kilka kluczowych parametrów. Pierwszym z nich jest rozmiar opony. Informacja na temat rozmiaru znajduje się na aktualnie używanych oponach (jest umieszczony z boku koła) i jest podana w formie kodu składającego się z liter i cyfr. Informacje podane są w kolejności: szerokość opony, stosunek szerokości do wysokości (w procentach) oraz średnica felgi, na którą pasuje dana opona. Jeśli mamy problem z odszukaniem oznaczenia lub jest ono dla nas nieczytelne, możemy poprosić o pomoc specjalistę. Kolejnym kryterium, które powinniśmy wziąć pod uwagę, jest to, na którą oś przeznaczona jest dana opona. Kupując opony na oś prowadzącą należy wybrać modele oznaczone literami F i S. Jeżeli chcemy zakupić opony na oś napędową, wybieramy modele z literą D. Natomiast opony na oś wleczoną (naczepę) to te oznaczone literą T. To, na jakie opony się zdecydujemy, powinno być ściśle powiązane z rodzajem transportu oraz typem nawierzchni, po której ma poruszać się ciężarówka. Do wyboru mamy m.in. ogumienie do transportu lokalnego i do transportu na duże odległości oraz opony do transportu terenowego i miejskiego. Kupując opony do ciężarówki warto zwrócić uwagę także na datę produkcji opony (tzw. DOT).

Kiedy wymienić opony?
Podczas wyboru opon do samochodu ciężarowego koniecznie zwróćmy uwagę na wysokość bieżnika. Zgodnie z polskim prawem drogowym, minimalna wysokość bieżnika powinna wynosić 1,6 mm (zarówno dla samochodów ciężarowych, jak i osobowych). Nowe opony ciężarowe mają najczęściej bieżnik o wysokości 8 – 10 mm. Opony powinniśmy wymienić wtedy, kiedy bieżnik zetrze się do wysokości 3 mm (dla opon letnich) lub 4 mm (dla opon zimowych).

Czy warto inwestować w opony klasy premium?
Specjalistyczne opony przeznaczone do samochodów ciężarowych występują w trzech klasach jakości. Najtańsze są opony klasy ekonomicznej, najdroższe zaś opony klasy premium. Pomiędzy nimi znajduje się jeszcze klasa średnia, będąca kompromisem zarówno pod względem ekonomicznym, jak i jakościowym. W przypadku opon do ciężarówek kluczowe znaczenie powinna mieć jakość wykonania. Przewoźnicy często zapominają o tym, że opony z najniższej półki charakteryzują się krótszą żywotnością oraz niską odpornością na ścieranie. W związku z tym oszczędność jest tylko pozorna, ponieważ szybciej będzie trzeba wymienić je na nowe. Opony klasy premium produkowane są z mieszanek najwyższej jakości, co sprawia, że ich żywotność jest znacznie dłuższa niż modeli klasy ekonomicznej. Wyposażenie ciężarówki w opony segmentu premium pozwala także w realny sposób wpłynąć na zmniejszenie kosztów paliwa. Takie opony mają mniejszy opór toczenia, co wpływa na zmniejszenie zapotrzebowania energetycznego. Planując zakup opon do samochodu ciężarowego warto rozważyć opcję zakupu opon z wyższej półki również dlatego, że gwarantują one bezpieczniejszą i bardziej komfortową jazdę.

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem z oponami oponyprofi.pl    https://www.oponyprofi.pl/