Nie da się ukryć, że nowe opony prezentują się doskonale. Jednak w trakcie eksploatacji przestają być już takie efektowne: z intensywnej czerni stają się coraz bardziej szare, a początkowy blask zostaje zastąpiony nawarstwiającym się pyłem. Czy można coś z tym zrobić? Jak sprawić, by opony stały się na powrót elegancką ozdobą naszego samochodu? Przedstawiamy krótki poradnik o tym, jak zadziałać, by profesjonalnie odświeżyć opony samochodowe w domowych warunkach. Zapraszamy do lektury.

Dlaczego warto odświeżać opony?
Choć niektórzy sądzą, że pielęgnacja opon samochodowych sprowadza się wyłącznie do ich czernienia i nabłyszczania, tak naprawdę odświeżanie opon obejmuje znacznie szerszy zakres czynności. Producenci środków do pielęgnacji opon samochodowych przykładają największą wagę do tego, by odświeżanie opon za pomocą takich preparatów było nie tylko proste, lecz także bezpieczne dla samego tworzywa. Dbanie o wygląd opon ma znaczenie nie tylko z powodów estetycznych, lecz także ze względu na trwałość ogumienia. Tworzywo, z którego wykonane są opony samochodowe, bardzo źle znosi długotrwały kontakt z ozonem oraz promieniowaniem UV. Z tego względu z biegiem czasu czarna opona może stać się coraz bardziej wyblakła, mogą też zacząć pojawiać się na niej pęknięcia. Dobrze zakonserwowane opony mogą posłużyć nam przez dłuższy czas, dlatego dzięki bieżącej pielęgnacji ogumienia możemy sporo zaoszczędzić.

Czyszczenie opon i felg
Pierwszym krokiem podczas odświeżania opon jest ich dokładne oczyszczenie. Oprócz pielęgnacji samych opon bardzo ważna jest także właściwa konserwacja felg. Aby dokładnie oczyścić felgi najlepiej jest użyć myjki wysokociśnieniowej. Spłukujemy nią warstwę zanieczyszczeń zgromadzonych na powierzchni. Jeśli nie mamy dostępu do myjki wysokociśnieniowej, możemy wykorzystać także elastyczny wąż – ważne jednak, by ciśnienie wody w wężu było wysokie. Po umyciu należy odczekać aż do całkowitego wyschnięcia felg, a dopiero wtedy przystąpić do czynności pielęgnacyjnych związanych z odświeżaniem opon. Do czyszczenia samych opon należy użyć specjalnego preparatu. W żadnym wypadku nie stosujmy środków chemicznych stosowanych w gospodarstwach domowych, ponieważ takie preparaty mogą tylko zaszkodzić.

Sprawdź także sklep z oponami!

Pielęgnacja i konserwacja
Chcesz, by opony odzyskały swój pierwotny blask? Najprostszym sposobem jest zastosowanie nabłyszczacza w sprayu. Pamiętaj, że środek należy rozpylić wyłącznie na boczne ścianki opony – nie spryskujemy nim bieżnika. Nabłyszczacz w sprayu jest jednak środkiem doraźnym, dającym najlepsze efekty przy nowych oponach. Aby odświeżyć starsze opony należy użyć specjalistycznych preparatów nazywanych czernidłami lub dressingami. Takie środki mają najczęściej konsystencję płynu lub żelu. Czernidło wcieramy w oponę za pomocą gąbki lub szmatki. W nałożeniu preparatu może pomóc też aplikator, który dołączany jest do niektórych opakowań. Kolejnym krokiem podczas odświeżania ogumienia jest impregnacja. Do tego celu warto posłużyć się specjalnym środkiem do impregnowania opon. Podobnie jak w przypadku nabłyszczacza, preparatu impregnującego nie nakładamy na bieżnik ani na klocki hamulcowe.