​Indeks prędkości nie jest parametrem, który można dowolnie regulować zakładając oponę o zbyt niskim lub zbyt wysokim indeksie prędkości. Indeks nośności jest również taki sam.

Co to jest indeks nośności?

Jest to symbol informujący o maksymalnej masie, jaką dana opona może unieść podczas jazdy z maksymalną prędkością (reprezentowaną przez indeks prędkości). Opony należy dobierać zgodnie z zaleceniami producenta, które można znaleźć w instrukcji obsługi samochodu, jeżeli wskazuje się na fakt, jakim jest pytanie co to jest indeks nośności. Zakładanie opony o niższym indeksie niż zalecany spowoduje szybsze zużycie opony i może spowodować nagłe pęknięcie podczas jazdy. Można montować opony z wyższym wskaźnikiem nośności, co ma swoje zalety i wady.

Oznaczenie indeksu nośności

Duża ilość oznaczeń na oponach jest niezbędnych do bezpiecznego użytkowania. Jednym z nich jest niewątpliwie indeks nośności. Producent samochodu musi określić indeks nośności, który ma być używany. Zwykle znajduje się w instrukcji obsługi pojazdu, na korku wlewu paliwa, na drzwiach lub w kabinie kierowcy. Indeks nośności wszystkich opon zainstalowanych w samochodzie powinien być taki sam. Opony o wyższym indeksie nośności mają nieco inną strukturę wewnętrzną, na przykład dodatkowe warstwy kordów. Utrudnia to i zmienia właściwości jezdne. Bez wątpienia oznaczenie indeksu nośności zasługuje na szczególną uwagę. Opona o obniżonym indeksie nośności będzie musiała wytrzymać większe obciążenie niż oczekiwano. W rezultacie szybciej się zużyją, a całkowity koszt utrzymania samochodu wzrośnie, jeżeli chodzi o oznaczenie indeksu nośności.

Co to jest indeks prędkości?

Jest to symbol reprezentujący maksymalną prędkość, z jaką pojazd z daną oponą może się poruszać pod maksymalnym obciążeniem, co jest reprezentowane przez indeks nośności. Zatem co to jest indeks prędkości? Wybierając nasze opony, nie powinniśmy w żaden sposób brać pod uwagę opon o indeksie prędkości niższym od domyślnej wartości fabrycznej. Wyjątek od tej reguły: w warunkach zimowych można używać opon z klasą prędkości o jeden poziom niższą od opon letnich. Możliwe jest również zastosowanie opon o wyższym indeksie, co ma swoje zalety i wady.

Oznaczenia indeksu prędkości

Przy wyborze opony do samochodu większość kierowców koncentruje się na rozmiarze. Jednak nie jest to jedyny parametr, który należy wziąć pod uwagę. Ważny jest również indeks prędkości opon. W odniesieniu do opon letnich niedopuszczalne jest montowanie opon o indeksie prędkości niższym niż prędkość określona dla danego samochodu. Prowadzi to nie tylko do zmniejszonych osiągów pojazdu, dłuższej drogi hamowania i przyspieszonego zużycia bieżnika, ale także prowadzi do rzeczywistego ryzyka eksplozji opon podczas jazdy po autostradzie. Można jednak zamontować opony o wyższym indeksie prędkości. Z pewnością wpłynie to pozytywnie na zachowanie się samochodu przy skręcaniu, ale kierowca może odczuwać obniżony komfort jazdy, jeżeli wskazuje się na oznaczenia indeksu prędkości. Przepisy ruchu drogowego zabraniają jazdy z mniejszą prędkością i obciążeniem niż opony zalecane przez producenta. W przypadku opon o tym samym rozmiarze opony o niższym indeksie nośności będą nieco tańsze, ale potencjalne straty spowodowane instalacją takich opon znacznie przewyższą zaoszczędzone w ten sposób koszty.

 

Partnerem merytorycznym artykuły jest sklep oponyprofi.pl