​Każda opona ma specjalną funkcję. Dla wymagających kierowców, lubiących sportową jazdę, zaleca się stosowanie specjalnych opon zapewniających wysokie osiągi. Dlatego po przejęciu kontroli nad samochodem sportowym upewnij się, że jego opony odpowiadają wymaganiom trasy i dostosowują ją do Twoich potrzeb i stylu jazdy.

Oznaczenia opon sportowych

Szerokość opony odnosi się do liniowej odległości między zewnętrznymi ścianami bocznymi opony pneumatycznej w milimetrach, niezależnie od jakichkolwiek oznaczeń, dekoracji, przyczepności lub obręczy. Wysokość przekroju stanowi połowę różnicy między całkowitą średnicą a nominalną średnicą obręczy. Wraz z rozwojem opon, ich kształt zmienił się z prawie okrągłego na szerszy i bardziej płaski. Bez wątpienia oznaczenia opon sportowych są bardzo istotne.

Ranking opon sportowe

Generalnie w testach porównawczych niektóre modele wypadają słabo w większości kategorii, a pole jest zamykane znakiem niepowodzenia. Ale tym razem nic podobnego się nie wydarzyło. Nawet ostatnie opony otrzymały zadowalające recenzje, jeżeli wskazuje się na ranking opon sportowe. Jeśli nie ma konturu, oznacza to, że opona jest pełna, czyli jej wysokość wynosi 80% szerokości opony. Brak oznaczenia konturu oznacza zazwyczaj, że standardowy kontur opony zajmuje 80% jej szerokości. Indeks nośności opony to liczba określająca maksymalne obciążenie, jakie opona może wytrzymać przy prędkości i ciśnieniu powietrza oznaczonym odpowiednim symbolem. Prawdą jest, że dokonanie wyboru odpowiedniej opony będzie miał duży wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Dobra wiadomość jest taka, że ​​producenci opon coraz poważniej podchodzą do tej kwestii.

Opony sportowe a podłoże

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że decydującym czynnikiem wpływającym na prowadzenie samochodu nie jest zawieszenie, ale opony. Siła hamowania, przyspieszenia i odśrodkowa generowana podczas zginania jest przenoszona przez oponę, a dokładniej przez mniejszą powierzchnię styku bieżnika z nawierzchnią drogi. W związku z tym istotne okazują się być opony sportowe a podłoże. Im szybciej jedziemy, tym większa siła odśrodkowa działająca na samochód. Pojazd wykorzystuje sprężyny i amortyzatory, aby amortyzować nagłe ruchy, przenosząc w ten sposób ciężar na opony, zwiększając w ten sposób nacisk na podłoże. Przyczepność jest zasadniczo wynikiem tarcia i ciśnienia między oponą a podłożem. Wzrasta ciśnienie w łokciu. Dzieje się tak, ponieważ siła odśrodkowa przenosi ciężar samochodu na opony sportowe, a podłoże. Należy również pamiętać, że zadanie producentów opon do sportu jest łatwiejsze, ponieważ warunki pracy takich opon są ściśle regulowane. Każdy związek ma optymalny zakres temperatur, po przekroczeniu którego natychmiast zawiedzie lub przestanie przylegać.

Jakie opony sportowe?

Nie musisz jednak znać rozmiaru opon zamontowanych w Twoim samochodzie, ani szukać rozmiaru zatwierdzonego przez producenta w instrukcji obsługi pojazdu lub korku wlewu paliwa. Po wypełnieniu danych możesz wybrać według własnych preferencji - w tym producenta i cenę. Producenci podzieleni są na 3 kategorie zaawansowane, średnio zaawansowane i ekonomiczne, co dodatkowo sprzyja wyborowi. Suwak ceny pozwala określić przedział cenowy, który Ci odpowiada, więc wycena zawiera tylko te oferty, które spełniają Twoje oczekiwania.