Renault to francuski producent samochodów, będących jednocześnie jedną z najstarszych nadal działających firm motoryzacyjnych na świecie. Jednym z najpopularniejszych modeli tego francuskiego producenta jest Renault Clio, który produkowany jest już od ponad 30 lat. Od 2019 roku produkowana jest już jego piąta generacja. Niezależnie od tego, na którą wersję Renault Clio się zdecydujemy, musimy zadbać o odpowiednie ogumienie naszego pojazdu. Jakie opony będą najlepsze dla posiadaczy tego popularnego, miejskiego auta?

Renault Clio - jaki rozmiar opon

W zależności od wersji i generacji, na jaką się decydujemy, producent fabrycznie montuje opony zimowe, letnie i całoroczne w rozmiarach 155/70 R13, 165/70 R13, 165/65 R14, 165/65 R15, 175/65 R14, 175/70 R13, 185/60 R15, 185/60 R14, 195/50 R16, 195/50 R15, 205/50 R17, 215/45 R17, 235/45 R17. Przed zakupem najlepiej skonsultować się z autoryzowanym serwisem Renault w celu upewnienia się co do rozmiaru opon. Jeśli jesteśmy zadowoleni z aktualnego ogumienia, lecz przez wzgląd na bieg czasu wymaga ono wymiany, najlepiej będzie wybrać opony w tym samym rozmiarze. Rozmiar znajduje się na boku każdej opony. Jakie opony są polecane przez specjalistów w zależności od pory roku?

Opony letnie do Renault Clio

Na wyróżnienie na pewno zasługuje Imperial Ecodriver 4, które będą doskonałym wyborem dla kierowców poszukujących ogumienia w klasie ekologicznej. Opony te charakteryzuje się stosunkowo wysokim indeksem prędkości (max 190 km/h), a zmyślnie zaprojektowanie bieżniki są idealnie dostosowane do letnich warunków. Opona dobrze radzi sobie zarówno na suchych, jak i na mokrych nawierzchniach. Rowki i liczne nacięcia minimalizują ryzyko aquaplaningu. Opona charakteryzuje się także całkiem niezłą żywotnością. 
 
Jeśli jesteśmy jednak zwolennikami ogumienia klasy premium, dobrym wyborem będzie wybór amerykański - Goodyear Efficientgrip Performance. Już od blisko dekady opona zbiera bardzo pochlebne opinie w niemieckich testach motoryzacyjnych typu ADAC czy ÖAMTC. Dzięki zastosowaniu przez producenta technologii Fuel Saving opona traci znacznie mniej energii, co wpływa na ilość spalanego przez pojazd paliwa. Na szczególne wyróżnienie zasługuje droga hamowania na suchej i mokrej nawierzchni. Dzięki tym parametrom opona doskonale sprawdza się w europejskich warunkach.  

Opony zimowe do Renault Clio

Goodyear, tym razem w wariancie Ultra Grip 9+ doskonale sprawdzi się także jako opona zimowa. Co prawda ten typ ogumienia nie należy do najtańszych, jednak bezpieczeństwo i niezawodność tego modelu sprawiają, że jest on niezwykle popularny na drogach w całej Europie. Opona ta nie nadmiernie nie sztywnieje na mrozie, przez co charakteryzuje się wysoką żywotnością, a dzięki zastosowaniu technologii Winter Grip dobrze sprawdza się zarówno na zaśnieżonych, jak i mokrych drogach. 
 
Pośród ogumienia średniej klasy, na pewno warto rozważyć zakup opon Uniroyal MS Plus 77. Marka jest częścią niemieckiego koncernu Continental już od ponad 40 lat, dzięki czemu ma stałe, nowoczesne wsparcie technologiczne. Zyskuje dobre noty w niemieckich testach (m.in. Auto Bild) oraz jest niezwykle popularna na polskich drogach. Mieszanka z dodatkiem krzemionki sprawia, że opony są bezpieczne i czynią jazdę przyjemniejszą. Cienkie rowki na bieżniku zmniejszają poślizg na mokrych i ośnieżonych nawierzchniach. Obie opony, o których wspominamy, posiadają oczywiście symbol Three Peak Mountain Snow Flake, potwierdzający spełnienie wszystkich wymagań Unii Europejskiej.