Podstawą komfortu i bezpieczeństwa jazdy na motocyklu są dobre opony. Obowiązkiem każdego motocyklisty jest dokładne sprawdzenie i ocena stanu technicznego opon przed wyruszeniem w drogę. W dzisiejszym artykule prezentujemy najważniejsze informacje o oponach motocyklowych.

Rodzaje opon motocyklowych
Podstawowym rozróżnieniem stosowanym dla opon motocyklowych jest podział ze względu na zastosowanie. Wyróżniamy m.in. opony turystyczne, opony chopper-cruiser, opony offroad oraz opony sportowe. Każdy rodzaj ogumienia produkowany jest z innej mieszanki, dzięki czemu może być dopasowany do różnych sprzętów i różnych stylów jazdy. Co wchodzi w skład mieszanki stosowanej do produkcji opon? Między innymi kauczuk, krzemionka, sadza siarka, plastyfikatory i katalizatory. Proporcje poszczególnych składników zmieniają się w zależności od rodzaju opon. Najbardziej uniwersalne są opony turystyczne. Takie ogumienie jest przystosowane do jazdy po wielu rodzajach nawierzchni i w różnych warunkach pogodowych, doskonale sprawdzając się przy pokonywaniu większych odległości. Opony chopeer-cruiser zapewniają komfortową jazdę na cięższych motocyklach, ponieważ w ich konstrukcji stosuje się dodatkowe zbrojenia. Charakteryzują się dobrą przyczepnością na zakrętach oraz wysoką kulturą pracy. Motocykle offroad są stworzone z myślą o jednośladach poruszających się po luźnej nawierzchni: kamieniach, żwirze, lasach czy łąkach. Specjalna konstrukcja bieżnika ułatwia kierowanie pojazdem w trudniejszym terenie. Motocykl prowadzony po nierównej nawierzchni nie traci przyczepności. Opony sportowe to specjalne ogumienie dedykowane dla motocykli wyścigowych. Można je rozpoznać po tym, że w większości w ogóle nie posiadają bieżnika. Pamiętajmy, że do użytku na drogach publicznych dopuszczone są wyłącznie opony sportowe posiadające homologację drogową. Jeżeli opona nie ma takiego oznaczenia, można jej używać jedynie na torze wyścigowym.

Rozmiary opon motocyklowych
To, jaki rozmiar i typ opon ma być używany w danym modelu motocykla, jest określane jeszcze na etapie produkcji. Informację na temat zalecanego rozmiaru można odczytać na bocznej ściance opony. Można też znaleźć ją w instrukcji obsługi pojazdu.

Jak czytać oznaczenia na oponach motocyklowych?
Podobnie jak w przypadku opon do samochodów osobowych, również na oponach motocyklowych można znaleźć pewne oznaczenia. Jeżeli chcemy dobrać opony do naszego jednośladu powinniśmy poznać znaczenie poszczególnych symboli. Podstawowym symbolem umieszczanym na oponach motocyklowych jest oznaczenie rozmiaru. Podaje się je w formie np. 160/60ZR17 69W. Poszczególne dane należy odczytywać jako: szerokość opony podana w milimetrach (160), profil opony (60), dopuszczalna prędkość z maksymalnym obciążeniem (ZR to prędkość do 240 km/h, zaś VR prędkość do 210 km/h), średnica koła podana w calach (17) i indeks nośności (69).

Kiedy wymieniać opony motocyklowe?
Opony motocyklowe klasyfikują się do wymiany między innymi wtedy, gdy bieżnik zużyje się do poziomu 1,6 mm (choć najlepiej jest wymienić ogumienie jeszcze zanim głębokość bieżnika zejdzie do poziomu 1,6 mm) oraz ze względu na nieregularne zużycie bieżnika.