Łyżka do opon motocyklowych powinna stanowić nieodzowne wyposażenie plecaka każdego zwolennika jazdy jednośladem. To dzięki niej możemy łatwo zmienić opony, bez konieczności wizyty w warsztacie. O ile na terenach miejskich nie ma zwykle kłopotu ze znalezieniem wulkanizacji, o tyle w przypadku dalekich, podmiejskich wypadów, pomoc łyżki do opon motocyklowych jest nieoceniona. Wspomniana łyżka zazwyczaj wykonana jest ze stali lub aluminium. Choć nie wygląda ona zbyt profesjonalnie, to dzięki specjalnemu kształtowi i zakończeniu ułatwia ona umieszczenie elementu przy oponie, co wpływa na tempo jej usunięcia. 
 

Do czego służą łyżki do opon motocyklowych? 

Łyżka do opon motocyklowych, jak sama nazwa wskazuje, służy do łatwej i szybkiej wymiany opony w przypadku jej przebicia. Jej specjalny kształt pozwala na usunięcie starej opony bez obaw, że uszkodzimy felgę, naruszymy jej kształt lub wygląd. Minimalizujemy tym samym ryzyko wystąpienia uszkodzeń, które mogą zostać wywołane przez akcesoria nieprzeznaczone do tego. Niewielki, lekki klucz bez problemu schowany w plecaku, bagażniku lub w specjalnej torbie przygotowanej do przewozu narzędzi. O zabraniu klucza pamiętajmy, zwłaszcza jeśli udajemy się na dalsze wypady, w nieco mniej cywilizowane rejony.
 

Czy warto zainwestować w łyżki do opon motocyklowych?

Oczywiście, że tak! Profesjonalna łyżka do opon motocyklowych to wydatek rzędu od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Za niewielką cenę możemy wyposażyć naszą torbę z narzędziami w sprzęt, który niejednokrotnie może uratować nam życie na dalszych wyjazdach. Warto jednak pamiętać, że obsługa łyżek do opon motocyklowych wcale nie należy do najprostszych, dlatego przed wyjazdem warto potrenować jej obsługę - najlepiej pod okiem zaufanego mechanika. Ma to szczególne znaczenie, zwłaszcza w przypadku, gdy posiadamy koła z dętką. Źle obsługiwana łyżka do opon motocyklowych może uszkodzić naszą nową dętkę, doprowadzając motocyklistę do ataku furii. Na wszelki wypadek, warto mieć zatem ze sobą nie tylko więcej niż jedną dętkę w zapasie, ale także łaty.
 

Jakie łyżki do opon motocyklowych wybrać?

Przede wszystkim wybierajmy łyżki wykonane z lekkich i mocnych stopów. Unikniemy tym samym sytuacji, w której łyżka będzie nam nadmiernie ciążyć lub się po prostu złamie. Poza tym zwróćmy uwagę także na jej długość - dopasujmy ja do danego typu koła motocykla oraz miejsca, w którym będziemy ją przechowywać w trakcie podróży. Oczywiście dobrej jakości łyżka jest porządnie wyprofilowana. Jeśli mamy wątpliwości co do tego, jaką łyżkę wybrać, najlepiej temat skonsultować z doradcą klienta. Łyżki do opon motocyklowych możemy kupować pojedynczo lub w komplecie - np. składającym się z trzech sztuk. Dzięki temu jedną możemy zostawić sobie w garażu, inną włożyć do bagażnika, a jeszcze inną nosić w plecaku. Często w zestawach znajdziemy ponadto haczyk do zaczepiania o szprychę. Wybierając łyżki do montażu opon, zwróćmy uwagę, aby wszystkie krawędzie były zaokrąglone i nie posiadały ostrych kantów - dzięki temu zmniejszymy ryzyko uszkodzenia opony lub felgi.