Mimo że ogumienie całoroczne zyskuje na popularności, nadal większość polskich kierowców stosuje opony sezonowe. Klasyczne opony zimowe znacznie lepiej radzą sobie na dłuższych trasach oraz na podmiejskich, rzadziej odśnieżonych drogach. Choć polskie prawodawstwo nie nakłada na kierowców obowiązku wymiany opon na zimowe, nie warto lekceważyć te zalecenia. Nigdy nie wiemy, jak bardzo mroźna zima zastanie nas w tym roku. Nie chcemy przecież znaleźć się w sytuacji, w której nie będziemy mogli dojechać do pracy, tylko dlatego, że zbyt długo zwlekaliśmy z wymianą opon. Kiedy warto rozważyć wymianę ogumienia na zimowe?
Czym się charakteryzują opony zimowe?
Opona zimowa różni się od ogumienia letniego pod wieloma względami. Przede wszystkim jest ona wykonana z zupełnie innej mieszanki gumowej. Ta wykorzystywana do produkcji opon zimowych jest bardziej miękka i elastyczna. Guma stosowana w ogumienie letnim w niskich temperaturach jest twarda jak skała, przez co traci ona swoje właściwości jezdne. Ta, wykorzystywana do produkcji opon zimowych jest elastyczna i dobrze radzi sobie z zimowymi wahaniami temperatur. Mieszanka gumowa wykorzystywana do produkcji opon zimowych charakteryzuje się znacznie wyższą zawartością krzemionki. Ogumienie zimowe jest także szersze, aby zapewnić nam lepszą trakcję podczas jazdy.
Ważna jest również sama rzeźba bieżnika. Bieżnik w oponach zimowych jest głębszy oraz ma znacznie więcej nacięć, rowków czy lamelek. Dzięki temu ogumienie to nie tylko dobrze odprowadza wodę spod kół – redukując tym samym ryzyko wystąpienia zjawiska aquaplaningu – ale także dobrze wgryza się w śnieg i błoto pośniegowe. Podczas wyboru opon zimowych, zwróćmy uwagę na opinie panujące w sieci, a także na europejskie oznakowanie. To z niego możemy dowiedzieć się, jak opona radzi sobie podczas hamowania na mokrych nawierzchniach czy jakie ma opory toczenia. Pomocne mogą się okazać także niezależne testy bezpieczeństwa przeprowadzane przez czołowe automobilkluby. Pamiętajmy, że na bezpieczeństwie nie warto oszczędzać, a zakup dobrej klasy opon to doskonała polisa ubezpieczeniowa.
Wymiana na opony zimowe - kiedy?
Standardowo przyjmuje się, że na wymianę opon na zimowe powinniśmy zdecydować się, gdy średnia temperatura powietrza spada poniżej 7 stopni Celsjusza. Ze względu na fakt, że każdego roku jesień pokazuje całkowicie inne oblicze, ciężko jednoznacznie wskazać, kiedy powinniśmy to zrobić. Rozsądnym rozwiązaniem jest sezonowa wymiana opon w drugiej połowie października. Dzięki takiemu działaniu zima z pewnością nas nie zaskoczy oraz unikniemy niekończącej się kolejki na stacji wulkanizacyjnej.
Pamiętajmy, że jazda na oponach niedostosowanych do aktualnie panujących warunków atmosferycznych może być katastrofalna w skutkach. Podczas przymrozków czy pierwszych opadów śniegu bardzo łatwo jest wpaść w poślizg i spowodować wypadek, w którym będzie zagrożone zdrowie nie tylko nasze, ale także naszych bliskich.