Motocykl motocyklowi nierówny. Różne są też style jazdy i różne jest przeznaczenie poszczególnych typów motocykli. Niektórzy miłośnicy jednośladów szukają szybkości, inni będą bardziej zainteresowani jazdą na długie dystanse, a prędkość będzie miała mniejsze znaczenie. Zależnie też od tego jakim modelem jeździsz i czego oczekujesz od swojej maszyny, należy dobrać odpowiednie opony. Od nich zależeć będzie w dużej mierze komfort i bezpieczeństwo jazdy, dlatego decyzji nie należy podejmować pochopnie. Wybór jest ogromny, a każdy model będzie prezentował nieco inne wady i zalety. Dlatego też istotne jest, żeby sprawdzić informacje na temat różnych opon zanim zdecydujemy się na wybranie kompletu. 
 
Choppery i cruisery - jakie opony będą najlepsze?
Motocykle typu chopper i cruiser są raczej dla tych, którzy niekoniecznie szukają ekstremalnych wrażeń, jeśli chodzi o prędkość, ale za to planują na motocyklu jeździć w długie trasy. Dlatego też parametry opon będą tu nieco inne niż w przypadku ogumienia do motorów sportowych, czy turystycznych. Niezwykle ważna będzie wytrzymałość - przy przebiegach rzędu kilkudziesięciu tysięcy kilometrów rocznie słabe opony oznaczałyby kłopot i wydatek niemal corocznej wymiany ogumienia. Dlatego też tak ważne jest, żeby opony chopper-cruiser były wykonane z wysokiej jakości mieszanki, która zniesie nawet bardzo długie użytkowanie. Rzadziej zdarza się, że chopperami, czy cruiserami jeździ się po bezdrożach, więc kontrukcja, która w sportowych motocyklach pozwala na śmiganie nawet po piaszczystych i kamienistych podłożach, w przypadków chopperów i cruiserów nie będzie konieczna. Nie oznacza to jednak, że opony do tego typu motocykli mogą być mniej przyczepne, czy zwrotne. 
Na co więc zwracać uwagę kupując ogumienie do motocyklu typu cruiser lub chopper? Z pewnością przy długich i męczących trasach bardzo będzie się liczył komfort i wygoda jazdy, dlatego też ważne jest, żeby opony zapewniały płynną jazdę i dobrze trzymały na zakrętach. Nie bez znaczenia jest tu szczególnie indeks nośności. Wyjazd w długie trasy często oznacza też konieczność zabrania ze sobą bagażu, motocykl musi więc dobrze się spisywać również przy większym obciążeniu. Szalenie istotne jest też to, jak ogumienie będzie zachowywać się podczas deszczowej pogody. Dobre odprowadzanie wody i stała przyczepność nawet na mokrej nawierzchni to z pewnością cechy, których powinno się szukać w oponach do chopperów i cruiserów.
Statystycznie dla kierowców motocykli najważniejszą cechą opon jest odporność na zużycie, jednak niemal równie ważne jest bezpieczeństwo w trudnych, deszczowych warunkach. Dlatego też producenci starają się znaleźć kompromis i obecnie w sprzedaży znaleźć można wiele modeli wykorzystujących różne technologie, które mają zapewnić oponom długie życie, ale też odpowiedni komfort i bezpieczeństwo jazdy niezależnie od pogody.
Co ważne, producent każdego modelu motocyklu wskazuje jakiego typu opony są najbardziej polecane do tego konkretnego motoru. Może to być szczególnie pomocna wskazówka szczególnie dla poczatkujących kierowców, którzy nie mają jeszcze zbyt dużego doświadczenia i wiedzy, które pomogłyby im wybrać idealny model ogumienia. Z czasem każdy kierowca wypracowuje swój styl jazdy i ustawia swoje priorytety jeśli chodzi o sprzęt, co pomoże dobrać opony do bardziej indywidualnych wymagań. 
 
Gdzie znaleźć najlepsze opony?
Szukając opon do motocyklu warto więc zacząć od sprawdzenia, jakie ogumienie jest homologowane przez producenta. Nie ma co jednak poprzestawać tylko na tej informacji. Strony internetowe dla amatorów jednośladów, a także czasopisma o tej tematyce często piszą na temat opon do różnych pojazdów, jako, że temat ten nieustannie towarzyszy szczególnie mniej doświadczonym motocyklistom. Warto przejrzeć też fora motocyklowe, czy grupy w mediach społecznościowych, gdzie będzie można zapoznać się z opiniami z pierwszej ręki. Dobrym pomysłem będzie też zajrzenie do katalogu opon motocyklowych, gdzie znajdziemy przykłady różnych modeli opon różnych firm. Wśród najbardziej znanych producentów, których opony są najczęściej wybierane z pewnością można wymienić Bridgestone, Continental, Michelin, czy Dunlop, nie są to jednak jedyne możliwości.
Wreszcie co roku przeprowadzane są liczne testy opon do motocykli. Niektóre z nich prowadzone bezpośrednio przez producentów, inne przez niezależne instytucje, jak kluby motocyklowe, czy podobne stowarzyszenia. Ich zadaniem jest porównanie różnych opon w różnych warunkach, by wskazać zalety i wady każdego modelu na rynku. Wyniki testów publikowane są najczęściej w internecie i zawierają nie tylko ranking opon, ale także opis poszczególnych cech wszystkich modeli. Często ogumieniu przyznawane są punkty w kilku kategoriach - przyczepność, zwrotność, odprowadzanie wody i tak dalej. Pozwala to zorientować się, które modele są lepsze jakościowo pod jakim względem, a taka wiedza ułatwi podjęcie decyzji o zakupie konkretnych opon chopper-cruiser, zależnie od indywidualnych potrzeb i stylu jazdy.

 


Podobne Artykuły