Kierowcy samochodów osobowych muszą radzić sobie w najróżniejszych warunkach atmosferycznych. Najwięcej problemów sprawia zazwyczaj jazda po mokrej i śliskiej nawierzchni. Podczas podróży w deszczu może dojść do bardzo niebezpiecznego zjawiska zwanego aquaplaningiem. Chociaż jest to określenie często używane w branży motoryzacyjnej, nie każdy kierowca wie, co tak naprawdę ono oznacza. Na czym polega aquaplaning i w jaki sposób można się przed nich uchronić?

Aquaplaning – co to takiego?
Jak już wspomnieliśmy, do zjawiska aquaplaningu może dojść podczas jazdy w bardzo ulewnym deszczu. Jeżeli na podłożu zgromadzi się znaczna ilość wody, bieżnik może mieć problem z jej efektywnym odprowadzaniem. Nagromadzenie się warstwy wody między oponą a podłożem powoduje, że zmniejsza się powierzchnia styku opony z nawierzchnią. W konsekwencji opona odrywa się od podłoża, a kierowca zaczyna mieć problemy ze skontrolowaniem układu kierowniczego, hamulcowego i pedału gazu. W takiej sytuacji może dojść do utraty przyczepności, a ryzyko poślizgu zwiększa się nawet trzykrotnie.

Jakie czynniki zwiększają ryzyko aquaplaningu?
Istnieje co najmniej kilka czynników mogących mieć wpływ na wystąpienie zjawiska aquaplaningu. Prawdopodobieństwo aquaplaningu jest tym większe, im więcej wody znajduje się na podłożu i im szybciej porusza się pojazd. Na zwiększenie ryzyka pojawienia się aquaplaningu ma wpływ także stan nawierzchni oraz czynniki związane z oponami. Oprócz kwestii bezpośrednio dotyczących rodzaju i stanu technicznego opon, warto też wspomnieć, że na większe ryzyko utraty przyczepności na mokrej drodze narażone są pojazdy z szerokimi oponami. Im szersza jest opona, tym większe ilości zalegającej na powierzchni wody mogą być przez nią pchane.

Jak zapobiegać aquaplaningowi?
Aby zmniejszyć ryzyko pojawienia się zjawiska aquaplaningu warto wyposażyć samochód w odpowiednie ogumienie. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że rodzaj stosowanych opon ma bardzo duży wpływ na zachowanie przez auto przyczepności w trudniejszych warunkach pogodowych. Aby zminimalizować możliwość utraty przyczepności najlepiej korzystać z opon umożliwiających jak najefektywniejsze odprowadzanie wody. Doskonałym przykładem mogą być opony z bieżnikiem kierunkowym lub opony asymetryczne. Specjalny rozkład rowków i nacięć pozwala takim oponom skuteczniej odprowadzać wodę i chroni przed powstawaniem tafli między ogumieniem a podłożem. Głębsze i szersze wyżłobienia pozwalają więc na zachowanie lepszej przyczepności podczas podróży w trakcie nasilonego deszczu. Oprócz zaopatrzenia się w dobre opony należy także regularnie sprawdzać ich stan techniczny. Bez względu na to, czy kupimy opony kierunkowe z segmentu premium, czy może zdecydujemy się na opony asymetryczne ze średniej półki, musimy zadbać o ich właściwą eksploatację. Najważniejsze jest przede wszystkim systematyczne kontrolowanie ciśnienia w oponach oraz sprawdzanie zużycia bieżnika. Aby zapobiec ryzyku wystąpienia aquaplaningu należy ponad to zawsze dostosowywać prędkość do obecnych warunków drogowych oraz regularnie kontrolować stan techniczny pojazdu (przede wszystkim układ kierowniczy i hamulcowy).