Nissan Primera to model należący do klasy średniej, zaprojektowany z myślą o rynku europejskim. Samochód ten cieszył się od początku bardzo dużą popularnością w wielu krajach Europy Zachodniej. Model ten produkowany był w latach 1990-2007 i przez ten czas doczekał się aż trzech generacji. Mimo że Primera nie jest produkowana już od blisko 15 lat, nadal cieszy się ogromnym wzięciem na rynku wtórnym.
 
Rynek pojazdów używanych cieszy się w Polsce dużą popularnością. Jeśli jesteśmy właścicielami Nissana Primery, warto pomyśleć o zakupie odpowiedniego ogumienia, dzięki czemu auto będzie miało szansę dłużej pozostać sprawne. To z kolei wpłynie na jego wartość rynkową, dzięki czemu po pewnym czasie będziemy mogli sprzedać ten model i cieszyć się dodatkową gotówką. Co warto wiedzieć o oponach do Nissana Primery?
 

Nissan Primera - jaki rozmiar opon wybrać?

Podczas produkcji tego modelu, producent fabrycznie wykorzystywał opony w rozmiarze 185/65 R15 i 205/60 R16 - wszystko zależało od generacji i rodzaju wyposażenia samochodu. Opcjonalnie stosuje także opony w rozmiarze 195/60 R15, 195/65 R14, 215/50 R17, jednak temat ten warto skonsultować ze specjalistami w warsztacie oponiarskim lub w autoryzowanym serwisie Nissana. Pamiętajmy, że rozmiar opon musi być szczegółowo dopasowany do naszego pojazdu, gdyż źle dobrane opony mogą skutkować nie tylko uszkodzeniem pojazdu, ale także wypadki zagrażającym naszemu zdrowiu i życiu.
 

Jakie opony letnie do Nissan Primera?

Niekwestionowanym hitem wśród opon letnich klasy premium jest m.in. Dunlop SP Sport Bluresponse. W tegorocznych testach bezpieczeństwa ADAC, TCS czy ÖAMTC model ten zyskał doskonałe recenzje. Wszystko za sprawą faktu, że opona ta zachowuje się doskonale zarówno na suchej, jak i na mokrej nawierzchni, a przy tym cechuje się wyjątkowo długą żywotnością. Asymetryczna rzeźba bieżnika dobrze odprowadza wodę spod kół, gwarantując doskonałą przyczepność, a nowoczesna mieszanka gumowa sprawia, że opona wytrzymała i dobrze sobie radzi w każdej sytuacji. 
 
W segmencie ekonomicznym eksperci natomiast polecają południowokoreańską markę Laufenn, m.in. model S Fit EQ+. Opona ta dobrze wypadła w testach bezpieczeństwa. Specjalnie zaprojektowane lamele zabiegają powstania zjawiska aquaplaningu, a mieszanka wzbogacona krzemionką, sprawia, że opona dobrze zachowuje się podczas codziennej jazdy. 
 

Jakie opony zimowe do Nissan Primera?

Nieco trudniej wybrać natomiast zimowe opony z segmentu ekonomicznego. Na szczęście nawet tutaj znajdziemy kilka egzemplarzy wartych uwagi. Jednym z nich jest Barum Polaris 5. Marka ta, dzięki temu, że jest częścią światowego koncernu Continental, produkuje opony o niezwykłej trwałości, z gęsto zaprojektowanymi lameli, dobrze wgryzający się w śnieg czy błoto pośniegowe.  
 
Jeśli możemy sobie na to pozwolić, warto sięgnąć jednak po ogumienie klasy premium. Dobrym wyborem będzie m.in. Yokohama BluEarth-Winter V906. Model ten charakteryzuje się wysokim indeksem prędkości i nośności, a przy tym bardzo dobrze zachowuje się na mokrej i zaśnieżonej nawierzchni. Model ten spełnia wszelkie restrykcyjne europejskie wymagania, gwarantując komfortową i bezpieczną jazdę, zarówno późną jesienią czy wczesną wiosną, jak i w środku mroźnej, śnieżnej zimy.