Odpowiednio dobrane opony są mają kluczowe znaczenie dla naszego bezpieczeństwa podczas jazdy samochodem osobowym. W ofercie producentów ogumienia znajdziemy całą masę najróżniejszych modeli opon. Skąd zatem wiedzieć, które z nich powinniśmy wybrać? Firmy oponiarskie ułatwiają nam zadanie, umieszczając na swoich produktach określone oznaczenia. W dzisiejszym artykule przybliżymy kilka z nich. Zapraszamy do lektury.

Skąd wiedzieć, które opony mam wybrać?
Mówiąc najprościej, powinniśmy wybierać takie opony, jakie są zalecane do naszego modelu samochodu. Taka informacja pochodzi bezpośrednio od producenta, wobec czego jest w pełni wiarygodna. Gdzie możemy ją znaleźć? Przede wszystkim w instrukcji obsługi pojazdu. Jeśli nie mamy akurat pod ręką instrukcji, możemy udać się także do warsztatu lub salonu samochodowego i poprosić o podanie parametrów opon dedykowanych do naszego modelu. Najłatwiejszym sposobem jest jednak zerknięcie na aktualnie używane opony i na znajdujące się na nich oznaczenia.

Oznaczenia na oponach do samochodów osobowych – podstawowe informacje
Zacznijmy od tego, że oznaczenia umieszcza się na bocznej ściance opony. Jakie informacje się tam znajdują? Na pierwszy rzut oka oznaczenia na oponach mogą przypominać tajemniczy szyfr składający się z ciągu cyfr i liter. Jednak odczytanie tych informacji wcale nie jest takie trudne. Przy odrobinie wprawy zrobi to nawet początkujący miłośnik motoryzacji.

Rozmiar opony
Najważniejszą informacją na temat opony jest oczywiście jej rozmiar. Wybór właściwego rozmiaru ogumienia jest niezbędny do tego, by opona mogła zostać dopasowana do felgi. Jednym z najpopularniejszych rozmiarów opon używanych w Europie jest 205/55/R16. Takie oznaczenie informuje nas o trzech parametrach: szerokości opony (205), profilu opony podawanego w procentach (55) oraz średnicy felgi (R16). Warto dodać, że szerokość opony podawana jest w milimetrach, profil opony (będący stosunkiem szerokości przekroju opony do wysokości jej boku) w procentach, zaś średnica felgi w calach.

Opony sezonowe
W Polsce stosuje się trzy rodzaje opon: letnie, zimowe i całoroczne. Na zimówkach możesz znaleźć oznaczenie 3PMSF (skrót od angielskiego Three Peak Mountain Snowflake, dosłownie: „trzy szczyty i płatek śniegu”) lub symbol potrójnego płatka śniegu. Na oponach zimowych umieszcza się także oznaczenie M+S. Jednak w tym miejscu ważna uwaga. To samo oznaczenie można znaleźć także na oponach letnich! O co tu chodzi? Oznaczenie M+S to skrót od angielskich słów „mud” (błoto) i „snow” (śnieg). Takie oznaczenie informuje nas jedynie o tym, że bieżnik, w jaki została wyposażona opona, może radzić sobie z jazdą na śniegu lub błocie. Jednak nie jest to jednoznaczne z tym, że opona nadaje się do jazdy zimowej. Skomplikowane? Trochę tak. Warto w tym miejscu wspomnieć, że aby opona mogła otrzymać oznaczenie 3PMSF, musi przejść specjalne testy – takich badań nie robi się natomiast dla opon M+S, które to tym samym nie mogą być uznane za opony zimowe. Jeśli w sklepie zapewniano cię, że opona M+S jest oponą zimową, niestety najprawdopodobniej miałeś do czynienia z nieuczciwym (lub niekompetentnym) sprzedawcą. Jedynym oficjalnym oznaczeniem opon zimowych jest 3PMSF.