Warto wspomnieć, że opony motocyklowe charakteryzują się dobrą przyczepnością do podłoża, stabilnością, najlepszym drenażem i amortyzacją. Wybór odpowiedniej opony powinien również zależeć od aktualnych warunków pogodowych. Oddzielna mieszanka przeznaczona jest do jazdy w deszczu, na mokrych drogach oraz do szybkiej jazdy po drogach suchych i nasłonecznionych. Warto kupować opony u autoryzowanych dealerów, dzięki czemu masz pewność, że dostaniesz opony wysokiej jakości, spełniające Twoje wymagania.

Rodzaje opon motocyklowych na deszcz

Opony przeciwdeszczowe to specjalny rodzaj opon letnich, które mają chronić kierowcę w czasie deszczu i po nim. Charakteryzuje się kierunkową rzeźbą bieżnika i mieszanką gumy, która nieco różni się od innych opon letnich. Z opinii kierowcy wynika, że ​​opona ta dobrze radzi sobie na mokrej nawierzchni i dobrze radzi sobie na nartach wodnych. Ponadto materiał opony deszczowej oparty jest na krzemionce, która również znacznie wpływa na zachowanie opony na mokrych nawierzchniach. Dla kierowców jeżdżących w klimacie deszczowym dobrym rozwiązaniem są opony deszczowe, które latem przywiązują dużą wagę do maksymalnego bezpieczeństwa każdej nawierzchni drogowej. Jeśli potrzebujesz krótkiej drogi hamowania w każdych warunkach letnich, ta opona jest dla Ciebie. W porównaniu z innymi oponami letnimi, opony deszczowe mają głębsze i szersze rowki, dzięki czemu zachowują się lepiej niż inne standardowe opony letnie na mokrych drogach. Opona przeciwdeszczowa wykonana jest z miękkiej mieszanki gumowej, co niestety skraca żywotność opony. Zatem ten typ opony najlepiej nadaje się do użytku w klimacie umiarkowanym z bardzo niską temperaturą.

Jakie opony motocyklowe na deszcz wybrać?

Chociaż każda opona jest okrągła i różni się od opon samochodowych, ale ma zakrzywiony profil, który ułatwia kierowcy wchodzenie i wychodzenie z zakrętów, ale różnią się one konstrukcją i użytkowaniem. Opony motocyklowe można podzielić na wiele kategorii w oparciu o wyniki, które chcesz uzyskać. Na potrzeby tego artykułu postaramy się rozróżnić szerokie kategorie biorąc pod uwagę opony dopuszczone do ruchu drogowego. Przy tak wielu oponach do różnych celów przekonasz się, że każda firma ma swój własny sposób definiowania typów opon motocyklowych i nazw kategorii.

Na ile starczają opony motocyklowe?

Trwałość opon motocyklowych zależy od wielu czynników, o których wspomnieliśmy powyżej. Oprócz designu i stylu jazdy zapewniamy również częstotliwość jazdy i prawidłowe działanie. W przypadku uszkodzenia opony lub uszkodzenia strukturalnego oraz całkowitego zużycia bieżnika oponę należy również wymienić. W przypadku pojazdów dwukołowych minimalna wysokość bieżnika wynosi 1 mm. Przy zakupie opony bardzo ważny jest również rok produkcji. Eksperci zwracają uwagę, aby nie kupować opon starszych niż trzy lata.Tę wartość można odczytać z symbolu DOT. Następujące litery i cyfry wskazują miejsce i rok produkcji opony. Co najważniejsze, zdarza się to w wielu dziedzinach życia, celowy zakup. Wybierając kolejny komplet opon, zastanów się, jaką jazdę będziesz robić i wybierz oponę, która najlepiej pasuje do Twojego stylu. Dostosowując opony w ten sposób, może się okazać, że nowa guma zapewnia lepsze osiągi i wygodniejszą jazdę. Wyposażone w starannie dobrane opony z pewnością potrafią pod odpowiednim kierownictwem stworzyć wspaniałe czasy na torze lub dotrzeć do miejsc, o których inni nigdy nie śnią. Producenci opon przeprowadzili zaawansowane badania nad doborem najlepszej kombinacji gumy do konkretnych modeli motocykli i jako zwykli użytkownicy nie mamy szans na lepsze. Kolejnym aspektem jest przyczepność, czyli tarcie, które zapobiega ślizganiu się opon podczas hamowania, przyspieszania i pokonywania zakrętów. Jednym z czynników wpływających na przyczepność jest powierzchnia styku opony z asfaltem.