Opony ciężarowe są przystosowane do bardzo ciężkiej pracy. Ich specyficzna konstrukcja jest dostosowana do przewożenia towarów o różnej masie i na różne odległości. Prezentujemy garść podstawowych informacji dotyczących opon do pojazdów ciężarowych.

Wybierz opony do samochodów ciężarowych ---> https://www.oponyprofi.pl/szukaj/?typ=ciezarowy&?marka=&rozmiar=&sezon=&pojazd=


Oznaczenia opon ciężarowych
Podobnie jak w przypadku opon do samochodów osobowych, na oponach ciężarowych umieszczane są specjalne oznaczenia. Znajdziemy je na bocznej ściance opony. Informacja na temat parametrów jest zapisana w postaci ciągu liter i cyfr. Przy odrobinie wprawy bez problemu zinterpretujemy każde z oznaczeń. Na oponie ciężarowej umieszcza się następujące oznaczenia:
• szerokość opony,
• średnicę obręczy,
• rodzaj zastosowanej konstrukcji,
• wysokość profilu.
Kolejną informacją, która znajduje się na oponie, jest oznaczenie osi. Opony na oś przednią są oznaczone symbolem RHS. Opony przeznaczone dla osi napędowych mają symbol RHD. Natomiast opony do naczep są oznaczone jako RHT. Producent ma również obowiązek udzielić dokładnej informacji na temat maksymalnego obciążenia oraz najwyższej dopuszczalnej prędkości. Obydwa parametry znajdziemy w instrukcji dotyczącej konkretnego modelu opon.

Indeks nośności – co to znaczy?
Kupując opony ciężarowe należy bezwzględnie sprawdzić ich indeks nośności. Jest on bezpośrednio związany z czynnikami wymienionymi wcześniej, a więc z maksymalną nośnością oraz maksymalną dopuszczalną prędkością. Indeks nośności oznacza po prostu największe dopuszczalne obciążenie opony przy jeździe z najwyższą dopuszczalną prędkością. Indeks nośności ustalany jest przez producenta pojazdu. Zastosowanie opon z niższym indeksem nośności niż zalecane może doprowadzić nie tylko do szybszego zużycia się bieżnika, lecz także do pęknięcia gumy w trakcie jazdy.

Opony ciężarowe a rodzaj podłoża
Opony ciężarowe można podzielić również ze względu na rodzaj podłoża, do którego są przystosowane. Znajdziemy wśród nich opony przeznaczone do transportu dalekobieżnego (głównie po autostradach) oraz lokalnego. Osobnym typem opon jest ogumienie stosowane w transporcie budowlanym oraz w transporcie osobowym (autobusy). W zależności od tego, czy ogumienie będzie eksploatowane na drogach twardych czy na drogach gruntowych, wyróżniamy opony miejskie oraz opony off-road.

Opony zimowe do ciężarówki
Czy w przypadku opon ciężarowych również obowiązuje rozróżnienie na letnie i zimowe? Jak najbardziej. I chociaż przepisy dotyczące wymiany opon na zimowe nie są jednolite w różnych krajach Unii Europejskiej (doskonałym przykładem jest Polska, w której wciąż nie ma przepisów nakazujących taką konieczność), warto rozważyć zakup takiego ogumienia ze względu na bezpieczeństwo drogowe. W związku z tym, że wymiana opon ciężarowych na zimowe wiąże się z bardzo wysokimi kosztami, odsetek przewoźników decydujących się na taki krok wciąż jest zatrważająco niski.

Eksploatacja opon ciężarowych
Aby zapewnić oponom ciężarowym jak najdłuższą żywotność, warto zadbać o ich właściwą eksploatację. Przede wszystkim należy regularnie kontrolować ciśnienie w oponach. Zbyt niskie ciśnienie powoduje szybsze zużywanie opony oraz sprawia, że zmniejsza się skuteczność hamowania. Za niskie ciśnienie w oponach prowadzi także do większego zużycia paliwa.