Coraz więcej osób decyduje się na zakup quada. Większość quadów jest pojazdami czterokołowymi, choć zdarzają się także modele trzy- lub sześciokołowe. W zależności od tego, jaką specyfikację ma dana maszyna, można się nią poruszać po mniej lub bardziej wymagającym terenie. Aby jazda sprawiała nam jak najwięcej przyjemności należy zadbać o wyposażenie pojazdu we właściwe opony. Czym charakteryzują się opony do quadów? Jak wybrać te odpowiednie?

Rodzaje quadów
Zacznijmy od tego, że produkowane obecnie quady można podzielić na trzy kategorie. Do pierwszej należą quady sportowe. Takie maszyny przystosowane są do jazdy wyścigowej po niewymagającym terenie. Rama quadów sportowych jest aluminiowa, dzięki czemu pojazd jest lekki i może osiągać znaczne prędkości (dochodzące nawet do 140 km/h). W większości quadów sportowych stosuje się napęd na tylne koła. Kolejnym rodzajem quadów są quady terenowe. Takie maszyny idealnie nadają się do poruszania się po trudniejszym terenie, ponieważ są wyposażone w silniki o bardzo dużej mocy oraz napęd na cztery koła (w niektórych modelach występuje także samodzielny napęd na tył). Quady terenowe bardzo często są wykorzystywane przez służby specjalistyczne, m.in. ratowników górskich, gdyż radzą sobie nawet z bardzo stromymi i niebezpiecznymi podjazdami. Trzecią grupą quadów są quady rekreacyjne. To najczęściej i najchętniej kupowane spośród wszystkich typów quadów. Stanowią w pewnym sensie kompromis między quadami sportowymi a terenowymi. Są bardzo proste w obsłudze i idealnie nadają się do amatorskiej turystyki krajoznawczej.

Jakie opony do quada?
Typ opon do quada powinien być dopasowany do rodzaju nawierzchni, po której będzie poruszał się pojazd. Quady terenowe, które są przygotowane do jazdy w trudnych, a nieraz i ekstremalnych warunkach, muszą posiadać inne opony niż te, które mają jeździć po asfalcie. Właściwy dobór opon jest bardzo ważny, ponieważ tylko wtedy będziemy mogli w pełni wykorzystywać możliwości naszej maszyny.

Opony terenowe
Opony terenowe, jak sama nazwa wskazuje, przystosowane są do poruszania się po najbardziej wymagających nawierzchniach. Ze względu na to, że ich bieżnik składa się z kilku warstw, doskonale radzą sobie nawet na najtrudniejszym terenie: błocie, piasku, wodzie czy kamieniach. Charakterystyczną cechą takich opon jest wyjątkowo gruby bieżnik, który nie tylko pozwala na pokonywanie nietypowych przeszkód, lecz także zapewnia maszynie większą stabilność.

Opony szosowe
Podobnie jak w przypadku innych pojazdów mających poruszać się po drogach asfaltowych, najważniejszą kwestią jest odpowiednia przyczepność do podłoża. Opony do quada, który przez większość czasu będzie jeździł po szosach, muszą zapewniać mu doskonałą przyczepność w każdych warunkach pogodowych – a więc tak na suchej, jak i na mokrej nawierzchni. Jeżeli zamierzamy jeździć naszym quadem po drogach publicznych, koniecznie sprawdźmy, czy wybrane przez nas opony są dopuszczone do ruchu (tj. czy mają homologację). Jeżeli założymy do quada szosowego opony nieposiadające homologacji i będziemy się nim poruszać po drogach publicznych, możemy zostać ukarani mandatem – nie mówiąc już o tym, że możemy stanowić niebezpieczeństwo dla innych użytkowników ruchu drogowego.