Pogoda w Polsce jest niezwykle zmienna. W okresie zimowym po kilku dniach siarczystej zimy przychodzą nagłe roztopy, a w środku lata potrafią zaskoczyć nas ulewne deszcze. Mokra nawierzchnia drogowa to prawdziwe zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa podczas jazdy. To właśnie wtedy możemy zaobserwować zjawisko aquaplaningu, czyli utratę przyczepności opony podczas jazdy, spowodowaną wytworzeniem się warstwy wody między oponą a jezdnią. Czy możemy jakoś zapobiec temu zjawisko? Jak duży wpływ na nasze bezpieczeństwo ma odpowiednie ogumienie?
 

Aquaplaning – co to jest?

Akwaplanacja, zwana także aquaplaningiem lub hydroplaningiem to nic innego, jak wspomniana wcześniej utrata przyczepności opony podczas jazdy. Jest ona spowodowana wytworzeniem się warstwy wody między oponą a jezdnią. Jest to zjawisko niezwykle niebezpieczne, gdyż może doprowadzić do utraty kontroli nad pojazdem, a co za tym idzie - do wypadku samochodowego, w którym zagrożone może być nasze zdrowie, a nawet życie. Zjawisko aquaplaningu występuje często podczas jazdy mokrymi drogami asfaltowymi, pełnymi kolein i nierówności, w których utrzymuje się grubsza warstwa wody. Specjaliści wyróżniają aquaplaning wzdłużny i poprzeczny. Pierwszy z nich występuje podczas jazdy na wprost i może on wystąpić na jednym kole. Wówczas możemy mieć uczucie zarzucenia pojazdem, jednak jeśli nie będziemy gwałtownie reagować, szybko powinniśmy odzyskać panowanie nad pojazdem. Zdecydowanie bardziej niebezpieczny jest aquaplaning poprzeczny, który występuje podczas zmiany pasa ruchu oraz na zakrętach, gdy koła samochodu skręcone. W tym przypadku istnieje dużo większe ryzyko całkowitej utraty panowania nad pojazdem, a co za tym idzie – spowodowania wypadku samochodowego.  
 

Aquaplaning – jak zapobiegać?

Jeśli chcemy uniknąć zjawiska aquaplaningu, przede wszystkim powinniśmy zainwestować w odpowiedniej klasy ogumienie. Tanie, importowane z Dalekiego Wschodu opony nie najlepiej radzą sobie podczas jazdy po mokrych nawierzchniach. Przed zakupem opon sprawdźmy, jak radzą sobie one w niezależnych testach bezpieczeństwa. Warto również zwrócić uwagę, czy zamontowane opony mają odpowiednie ciśnienie oraz czy bieżnik jest odpowiedniej głębokości. Poza tym aquaplaning jest w znacznym stopniu zależny od naszego stylu jazdy. W przypadku opadów deszczu poruszajmy się wolniej oraz zachowajmy większą ostrożność na drodze. Nieco dłuższa podróż może uratować nas od wypadku, w którym stawką będzie nie tylko uszkodzenie pojazdu, ale także nasze życie lub zdrowie. 
 
Pamiętajmy, że zakup odpowiedniej klasy opon to najlepsza polisa ubezpieczeniowa, w jaką możemy zainwestować – zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Stawiając na sprawdzone, renomowane marki opon, gwarantujemy sobie i swoim bliskim bezpieczne warunki podróży. Minimalizujemy także ryzyko wypadku, w którym mogliby ucierpieć inni uczestnicy ruchu drogowego.