Polski klimat wymaga od kierowców zmieniania opon dwa razy do roku. I chociaż posiadacze samochodów dobrze o tym wiedzą, nierzadko zdarza się tak, że zbyt długo zwlekają z wymianą ogumienia. Dotyczy to przede wszystkim zmiany opon z letnich na zimowe. Za długie jeżdżenie na oponach letnich, gdy tymczasem temperatury powietrza są coraz niższe, jest bardzo nieodpowiedzialne. Używanie ogumienia nieprzystosowanego do zmieniających się warunków klimatycznych może stać się przyczyną wielu groźnych wypadków. I chociaż na szczęście większość kierowców dba o wymianę opon letnich na zimowe we właściwym czasie, warto nadal uświadamiać, jak ważne znaczenie ma to dla naszego zdrowia i życia.

Opony całoroczne a opony sezonowe – czy są tak samo praktyczne?
Po co zmieniać opony na zimowe, skoro równie dobrze można jeździć na oponach całorocznych? Takie pytanie często pojawia się w kontekście sezonowej wymiany ogumienia. Przede wszystkim zaznaczmy, że w trudniejszych warunkach (jazda poza miastem, częsta jazda na dalsze odległości czy jazda bardziej brawurowa) opony całoroczne nie są w stanie zapewnić nam takiego bezpieczeństwa i komfortu jak opony zimowe. I chociaż część kierowców twierdzi, że skoro opona jest całoroczna, to z definicji można na niej jeździć przez cały rok, tak naprawdę nie zawsze jest to zgodne z prawdą. Zimowe warunki na polskich drogach – zwłaszcza tych nieodśnieżanych na bieżąco – są bardzo trudne. Z drugiej strony bądźmy z sobą szczerzy: polski klimat z roku na rok staje się łagodniejszy. Jednak nie zwalnia nas to z konieczności kierowania się na drodze przede wszystkim zdrowym rozsądkiem.

Opony zimowe – czym się charakteryzują?
Na specyficzne właściwości opon zimowych wpływa przede wszystkim materiał, z którego są wykonane. Mieszanka, którą stosuje się do produkcji opon zimowych, w przeciwieństwie do tej stosowanej przy oponach letnich, nie twardnieje przy niższych temperaturach powietrza. Im twardsza będzie opona, tym będzie charakteryzowała się mniejszą przyczepnością. Kolejną różnicą między oponami letnimi a zimowymi jest sposób wykonania bieżnika. Bieżnik opon zimowych ma głębsze nacięcia (tzw. lamelki) niż bieżnik opony letniej. Opony zimowe wyróżniają się także ilością samych lamelek – nacięć jest na nich więcej niż w przypadku opon letnich. Ze względu na takie właściwości bieżnika opony zimowe doskonale radzą sobie w warunkach zimowych (jazda po zaśnieżonej, śliskiej nawierzchni); z kolei w lecie się nie sprawdzają. Należy pamiętać, że długość drogi hamowania opon zimowych w warunkach letnich jest znacznie większa niż w przypadku opon letnich.

Kiedy zmienić opony na zimowe?
Większość ekspertów podaje, że opony na zimowe należy zmienić wtedy, gdy temperatura powietrza spadnie do około 7 stopni Celsjusza. Planując wymianę opon nie należy czekać zbyt długo – nie tylko ze względu na nasze bezpieczeństwo podczas jazdy, lecz również na kolejki u wulkanizatorów. Niestety, duża część polskich kierowców „budzi się” dopiero w momencie nadejścia pierwszych mrozów. Nie czekajmy jednak do ostatniej chwili: lepiej wymienić opony nieco wcześniej, by później niepotrzebnie się nie stresować.