Prawidłowe ciśnienie w oponach jest jedną z kluczowych kwestii mających wpływ na nasze bezpieczeństwo podczas jazdy. W trakcie eksploatacji pojazdu stopniowo zmniejsza się ilość powietrza znajdującego się w oponach. Dzieje się tak dlatego, że opony samochodowe stale poddawane są działaniu bardzo dużego nacisku – nie tylko w trakcie samej jazdy, lecz także podczas postoju. Z tego względu musimy pamiętać, by co jakiś czas wyrównać ich ciśnienie. Na temat pompowania opon samochodowych napisano już bardzo dużo. Jednak to zagadnienie jest na tyle ważne, że warto pochylić się nad nim jeszcze raz.
Ciśnienie w oponach samochodowych – jaka wartość jest prawidłowa?
Generalnie przyjmuje się, że bezpieczne ciśnienie w oponach samochodowych powinno wynosić 2,2 bara. Jednak wcale nie jest tak, że taka wartość będzie w każdym przypadku optymalna. Pierwsze pytanie, jakie pojawia się w kontekście pompowania opon, brzmi: Jakie jest zatem prawidłowe ciśnienie w oponach? Ta kwestia spędza sen z powiek wielu kierowcom. Zupełnie niepotrzebnie, ponieważ optymalną wartość ciśnienia bardzom łatwo rozpoznać – należy po prostu spojrzeć na oznaczenia znajdujące się na oponach. Jednym z parametrów, które umieszcza się na oponach, jest MAX PRESS. Oznacza ona wartość ciśnienia dopuszczalnego dla danego modelu opony. Wartość MAX PRESS wyrażana jest w kilopaskalach lub atmosferach. Podjeżdżając do kompresora stojącego na stacji benzynowej nie bądźmy jednak zaskoczeni, gdy na urządzeniu zobaczymy wartość ciśnienia podanego w barach. Aby ustawić w kompresorze prawidłową wartość ciśnienia należy dokonać prostego przeliczenia: 1 bar = 100 kPA. Zatem dla wartości 2,2 bara ciśnienie na manometrze powinno wynosić 220 kPA, dla 3,5 bara 350 kPA i tak dalej. W przypadku podania wartości w atmosferach jest jeszcze łatwiej: 1 atmosfera odpowiada bowiem 1 barowi. Tyle jeśli chodzi o same opony – jednak to nie wszystko co powinniśmy wiedzieć na temat pompowania opon w samochodzie. Jak wspomnieliśmy, ciśnienie dopuszczalne nie jest jednoznaczne z ciśnieniem optymalnym. Zalecane jest bowiem dopasowanie ciśnienia w oponie do konkretnego modelu samochodu. W jaki sposób to zrobić?
Pompowanie opon – praktyczne wskazówki dla kierowców
O ile znalezienie informacji na temat ciśnienia dopuszczalnego jest łatwe (wystarczy spojrzeć na oznaczenie opony), o tyle wyznaczenie ciśnienia optymalnego wykracza już poza możliwości zwykłego użytkownika samochodu. Dokładne dane na temat optymalnego ciśnienia dla danego pojazdu znajdują się w katalogach od producentów opon. W takie katalogi wyposażone są przede wszystkim warsztaty wulkanizacyjne oraz salony samochodowe. Informację o prawidłowych parametrach ciśnienia opon w danym modelu samochodu możemy uzyskać więc od mechanika lub od sprzedawcy. W niektórych modelach pojazdów taka informacja umieszczona jest także pod klapką wlewu paliwa, drzwiach z przodu lub pod maską – jednak jest to raczej rzadkość. A co jeżeli z jakichś powodów nie jesteśmy w stanie dotrzeć do informacji na temat optymalnego ciśnienia? Wtedy najlepiej zastosować się do wartości uniwersalnej, czyli 2,2 bara.
października 9