​Przyczepność opon ma ogromne znaczenie zarówno dla naszego poczucia bezpieczeństwa, jak i komfortu prowadzenia pojazdu. Zwłaszcza w warunkach zimowych nietrudno o poślizg lub zarzucenie pojazdu, które może skutkować kolizją lub wypadkiem samochodowym. Nim zdecydujemy się na zakup ogumienia, warto wziąć pod uwagę jego przyczepność oraz to jak zachowuje się ono na zaśnieżonej, oblodzonej i mokrej nawierzchni. 
 
Jak zwiększyć przyczepność opon? Przede wszystkim wybierajmy ogumienie od renomowanych producentów, którzy dobrze wypadają w niezależnych testach bezpieczeństwa, które są sezonowe prowadzone przez największe niemieckie automobilkluby. Zwróćmy także uwagę na klasę przyczepności wskazaną na etykiecie unijnej. Jeśli zimą wybieramy się w dalszą podróż, warto mieć na wyposażeniu także łańcuchy śniegowe, które mogą okazać się nieocenioną pomocą w trudnych warunkach atmosferycznych. W niektórych takie wyposażenie jest wręcz obowiązkowo narzucane przez prawo. 
 

Przyczepność opon - co to jest?

Przyczepność opony zachodzi wówczas, gdy ogumienie stabilnie trzyma się podłoża - bez poślizgów czy zarzuceń. Na współczynnik przyczepności opon wpływa typ nawierzchni, właściwości opony, a także wiek ogumienia czy poziom ciśnienia. Pamiętajmy, że opona to jedyny element pojazdu, który nieustannie styka się z jezdnią. To czy opona zachowuje w zmiennych warunkach odpowiednią przyczepność, ma ogromne znaczenie dla naszego bezpieczeństwa. 
 
Opony cechujące się dobrą przyczepnością powinny dawać poczucie stabilności podczas jazdy. Pamiętajmy jednak, że nawet najlepsze ogumienie nie uchroni nas przed wypadkiem jeśli nie stosujemy się do przepisów ruchu drogowego. Rozwaga i bezpieczeństwo nigdy nie powinny ustępować miejsca brawurze, gdyż na drodze jesteśmy odpowiedzialni nie tylko za siebie, ale także za innych członków ruchu drogowego. 
 

Przyczepność opon - skala 

Zgodnie z nowym, europejskim systemem etykietowania opon, przyczepność ogumienia klasyfikowana jest w kategoriach od A do E, gdzie A jest wartością najwyższą. Dla bezpieczeństwa naszego i naszych bliskich warto wybierać opony o możliwie jak najwyższej klasie przyczepności. Na etykiecie znajdziemy także informację dotyczącą klasy opony w odniesieniu do oporów toczenia, które wpływają na ekonomikę jazdy. 
 
Nowa etykieta informuje nas także czy opona spełnia wszelkie normy dotyczące opon zimowych. Nowe oznakowanie opon obowiązuje od 1 maja 2021 roku. Nowe etykiety mają zwiększyć przejrzystość parametrów oraz ułatwić kierowcom świadomy proces zakupowy.
 

Przyczepność opon zimowych

Przyczepność opon zimowych powinna mieć kluczowe znaczenie przy wyborze nowego ogumienia. Na etykietach unijnych opony zimowe oznaczane są symbolem alpejskim, czyli śnieżynką na tle gór. Na opony zimowe powinny się zdecydować w szczególności osoby, które na co dzień podróżują między miastami lub mieszkają na terenach górzystych. Mieszkańcy największych polskich miast mogą z kolei sięgnąć po opony całoroczne. W większości przypadków służby miejskie efektownie dbają o stan dróg, dzięki czemu do codziennych, miejskich przejażdżek sezonowa zmiana opon jest zbędna.