Jazda na motocyklu może dawać wiele radości i sprawiać mnóstwo satysfakcji. Bez względu na to, czy jesteśmy miłośnikami motocykli klasycznych, turystycznych czy sportowych, najważniejsze jest nasze bezpieczeństwo. Aby móc w pełni cieszyć się z jazdy powinniśmy zadbać o wyposażenie naszego jednośladu w odpowiednie opony. Skąd mamy wiedzieć, jakie ogumienie będzie najlepsze? Jak rozpoznać, które opony powinniśmy kupić? Podstawową kwestią jest zrozumienie oznaczeń, które są umieszczane na oponach przez producenta.

Oznaczenia opon motocyklowych
Podobnie jak w przypadku opon samochodowych, na ogumieniu do jednośladów można znaleźć wiele tajemniczych symboli. Choć z pozoru kody składające się z cyfr i liter mogą wydawać się dla nas kompletnie niezrozumiałe, tak naprawdę bardzo łatwo nauczyć się je prawidłowo odczytywać. Jakie symbole i oznaczenia umieszcza się na oponach motocyklowych?

Wybierz opony motocyklowe dla siebie ---> https://www.oponyprofi.pl/szukaj/?typ=motocyklowe&marka=&rozmiar=&sezon=&pojazd=

DOT
Numer DOT oznacza datę produkcji opony. Zapisuje się go w formacie czterocyfrowym, gdzie pierwsze dwie cyfry oznaczają tydzień, a dwie ostatnie odnoszą się do roku produkcji. Przykładowo: jeżeli na oponie znajdziemy kod 2715, będzie to oznaczało, że opona została wyprodukowana w 27 tygodniu 2015 roku. W tym miejscu warto zaznaczyć, że tak naprawdę data wyprodukowania opony ma niewiele wspólnego z jej żywotnością. Ogumienie magazynowane starzeje się znacznie wolniej niż opony, które są eksploatowane. Na zużywanie się ogumienia ma wpływ także sposób użytkowania. Z tego powodu nie można jednoznacznie określić, kiedy kończy się żywotność opon motocyklowych.

Dane techniczne
To jedno z najważniejszych oznaczeń, które jest umieszczane na oponach motocyklowych. Przykładowy kod wygląda następująco: 120/90-17 64S. Zawarto tu aż pięć istotnych informacji. Pierwszą z nich jest szerokość opony, którą podaje się w milimetrach (120). Kolejna to tzw. profil opony, czyli stosunek jej szerokości do wysokości (90). Następnie widzimy średnicę felgi podaną w calach (17) oraz indeks nośności opony podany w kilogramach (64). Na koniec znajduje się tzw. indeks prędkości, czyli maksymalna prędkość poruszania się z pełnym obciążeniem (symbol S oznacza 180 km/h).

Typ konstrukcji opony
Pod względem konstrukcji opony motocyklowe dzieli się na trzy rodzaje: radialne, diagonalne oraz diagonalne z opasaniem. Opony radialne, oznaczane literą „R”, stosuje się w ciężkich motocyklach mogących osiągać większe prędkości. Opony diagonalne, opisywane symbolem „-”, to ogumienie dedykowane chopperom, modelom enduro oraz cruiserom. Z kolei na oponach diagonalnych opasanych umieszcza się literę „B”.

Typ opony
Opony motocyklowe dzielimy na bezdętkowe oraz dętkowe. Opony, które nie wymagają obecności dętki, oznaczane są jako TL (TUBELESS). Natomiast na oponach dętkowych znajdziemy oznaczenie TT (TUBE TYPE).

NHS
Kupując ogumienie motocyklowe należy koniecznie zwrócić uwagę na to, czy na oponie znajduje się oznaczenie NHS. Jest to skrót od angielskiego Not For Highway Service. Jak mamy to rozumieć? Polskie prawo drogowe pozwala na korzystanie na drogach publicznych wyłącznie z opon posiadających homologację. Jeżeli na danym modelu zobaczymy symbol NHS, znaczy to, że opona nie ma homologacji, wobec czego możemy korzystać z niej jedynie na torze.